tv/film

ROMARIA


Dokumentárny film o tom, ako žiť spolu a nezabiť sa!V Európskej únii niet krajiny, v ktorej by nežili Rómovia. Niekde  ich žije  viac, niekde menej. ..no bez ohľadu  na tento fakt, niet vari krajiny, v ktorej by neriešili  tzv. rómsky problém a  nehľadali cesty vedúce k ich spolužitiu s majoritným obyvateľstvom – v širších súvislostiach  majority s minoritou. Toto hľadanie ciest  je leitmotívom filmového  dokumentu.


Prináša pohľad do dvoch – teritoriálne i kultúrne – vzdialených miest: Bystrian na severe Slovenska a Lisabonskej mestskej časti Couva da Moura v Portugalsku.


V  spišskej obci  Bystrany  je rómska väčšina. Menšinou sú biely gádžovia. Mnohí  tunajší Rómovia chodia za prácou do Veľkej Británie. Niekoľkí sa tam aj natrvalo usadili. Na uliciach vidno osobné autá so žltou britskou ŠPZ  s volantom na pravej strane.  Títo Rómovia majú skúsenosti, zo zarobených peňazí stavajú domy, ktoré sú väčšie a lepšie vybavené. Majú menej detí  a tie deti chodia do školy. Zdá sa, že netúžia po  sídliskách a bytovkách. Ani tá časť obce, kde bývajú, sa nevolá osada ale kolónia. S bielymi hrajú futbal, majú vlastný  „mančaft“  a o ich duše sa stará viacero cirkví. Aj vďaka nim sa menej pije, menej fajčí a menšia je aj kriminalita.

Bystrany v mnohom pripomínajú lisabonskú štvrť Couva da Moura. Vznikla po páde diktátora Salazara v roku 1974. Z portugalských kolónií prišli vtedy Afričania s inými zvykmi, často negramotní a predovšetkým chudobní. Výsledkom bola favela bez vodovodu, kanalizácie a s veľkou kriminalitou. Vtedy sa do štvrte prisťahovala Belgičanka Lieve. Ona a jej portugalský manžel sa pustili do práce. Spolu s miestnymi  vybudovali vodovod, kanalizáciu. Začali preferovať vzdelávanie. Vybudovali školu, škôlku, knižnicu a kultúrne stredisko. Dokonca aj nahrávacie štúdio, aby umožnili rozvíjať ich prirodzený hudobný talent a zmysel pre rytmus. Samozrejme, žiadny zázrak sa nestal hneď, ale po tridsiatich rokoch práce je to už celkom iná štvrť.


Sprievodcami filmu sú Američan Bill BakerBelgičanka Lieve Maersschaert
Film nie je návodom, ale určite dobrou inšpiráciou. Chce upozorniť na niečo, čo možno nie je v centre pozornosti. Hovorí o tých, ktorí vidia svet trochu inak.


Námet, scenár, réžia:
Jaroslav Rihák

Kamera: 
Peter Tóth

Zvuk: 
Ján Kurila

Dramaturgia RTVS: 
Mária  Šnircová

Produkcia RTVS: 
Palo Rodina

Producentky  Formats Pro Media:
Zuzana Balkóová, Judita Gembická

Koproducent:
RTVS

Minutáž: 55 minRealizáciu tohto filmu finančne podporil 

Vyrobené s finančnou podporou


 
© formatspm.sk 2010      vyrobilo mediago